English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 021-88955102
نمابر: 021-88955102
آدرس دبیرخانه: تهران- خیابان فاطمی- روبروی خیابان حجاب- پلاک 255- ساختمان شماره 3 وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي- طبقه اول
پست الکترونیکی: isac.aeti@gmail.com
کد پستی: 1414658191
مشاهده خبر
پیام رئیس انجمن علمی تعاون ایران به مناسبت گرامیداشت هفته تعاون
مقام معظم رهبری: من به تعاون اعتقاد دارم تعاون چشمه جوشان اشتغال است.
تعاونی‌ها، کانون‌های اقتصادی و اجتماعی هستند که با اشاعه فرهنگ، تعامل و مشارکت هماهنگ برای استفاده از ظرفیت‌های بالقوه افراد جامعه تلاش می‌نمایند. جوهره تعاون در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر پایه اخلاق و تقوی و به منظور مشارکت در انجام کارهای خیر و خداپسندانه بنا نهاده شده و به دلیل جایگاه مهمی که برای آن در قرآن کریم تبین شده همواره سفارش به اعمال نیک و کمک به همنوعان مورد تأکید قرار گرفته است. گسترش فرهنگ تعاون در سایه توجه به آموزه‌های اخلاقی و دینی و با اعمال مدیریتی صحیح و کارآمد ضمن اینکه وحدت و همدلی و میل به همکاری را در جامعه به دنبال دارد، ابتکار و نوآوری را در بخش‌های مختلف اقتصادی شکوفا ساخته و زمینه را برای تأمین بخشی از نیاز جامعه به اشتغال پایدار فراهم می‌سازد. تعاونی‌ها از جمله کانون‌های مهم و اثرگذار در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی هستند که می‌توانند با بسیج و هدایت ظرفیت‌های بالقوه جامعه و ترغیب و تشویق سرمایه‌گذاران کوچک‌، مسیر را در زمینه سرمایه‌گذاری برای کارهای مولد و اثر بخش هموار کنند.
رایج‌¬ترین، قدیمی‌ترین، رسمی‌ترین، اجتماع اقتصادی در جهان، اقتصاد تعاون است. دنیا از برون¬ سپاری به جمع سپاری رسیده است. چون فاصله طبقاتی و ضریب نامناسب چینی باعث شده است که بسیاری از کشورها مثل آمریکا و کشورهای به ظاهر در بلوک سرمایه ¬داری به این نتیجه برسند که برای حفظ پایه¬ های حکومت، خود مردم را در اقتصاد مداخله دهند. برای تحقق و نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی، باید از مردم شروع کرد.
 امروزه اقتصاد تعاونی در دنیا، کشورها را جلو می‌¬برد. اگر به سازمان بین المللی تعاون (ICA) که بیش از 100 عضو از کشورهای توسعه یافته دارد، نگاه کنیم، خیلی از کمپانی¬‌های بزرگ آن‌ها به صورت تعاونی اداره می¬‌شود. در بعضی از این شرکت¬ها،‌گردش مالی سالانه ¬شان از فروش نفت ما بیشتر است.
- مشکل این است که بهایی که دولت باید به تعاونی بدهد و آن را تقویت کند و اخبار آن را منتشر کند، انجام نشده است.  
اقتصاد مقاومتي، به عنوان راهبرد اصلي اقتصادي در دهه عدالت و پيشرفت، الزاماتي دارد که مردمي کردن اقتصاد و کاهش وابستگي به نفت از مهم‌ترين آن‌ها در بلندمدت هستند. ماهيت اقتصاد تعاوني به گونه‌اي است که با تکيه بر سرمايه انساني و سرمايه اجتماعي و تأمين سرمايه مالي از پس اندازهاي خرد، به تحقق الزامات اقتصاد مقاومتي از طريق اهرم‌هاي مقاوم‌ساز خود يعني فعاليت اقتصادي و ارزش آفريني در بعد خرد و کلان، کارآفريني و توزيع عادلانه درآمد و ثروت کمک شاياني مي‌کند. اگرچه براساس سياست‌هاي کلي اصل 44، بخش تعاون مي بايست به سهمي 25 درصدي از اقتصاد ملي تا پايان سال 1394 دست مي‌يافت، شواهد نشان مي‌دهد که سهم اين بخش اختلاف قابل توجهي با هدف تعيين شده دارد. علت اين مسئله ريشه در ضعف هاي ساختاري و نيز محقق نشدن مزايا و مشوق‌هاي قانوني مندرج در ابلاغيه‌ی مقام معظم رهبري داشته است و لزوم توجه سريع مسئولان امر را مي طلبد. 
 
این جانب ضمن تبریک هفته تعاون به تمامی تعاونگران و کارآفرینان، به عنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ تعاون کشور، امیدوارم با استعانت از بیانات مقام معظم رهبری و با شناسایی و معرفی تئوری موفق تعاونی‌ها و توجه جامعه و نخبگان به ظرفیت‌های بخش تعاون و تقدیر از تعاونی‌های کوشا و پرتلاش در این هفته در جهت ارتقا جایگاه تعاون در اقتصاد ملی این روحیه تعاون و همدلی هر چه بیشتر در سطح جامعه رواج یابد و با توجه به تأکید وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر اجرای سند توسعه تعاون و ارتقای جایگاه بخش تعاون در اقتصاد ملی در راستای سیاست‌های کلی اصلی 44 قانون اساسی،  از دیگر قوای سه‌گانه، خواستارم وظایف خود را مطابق اسناد بالادست نظام اسلامی برای این بخش از اقتصاد مردمی، به نحو شایسته‌ای ایفا نمایند تا زمینه رشد و بالندگی برای این بخش از اقتصاد کشور فراهم گردد.
 
دكتر عليقلي حيدري
رئيس هيئت مديره انجمن علمي تعاون ايران
تاریخ انتشار: 1400/06/13 - 11:15
شناسنامه انجمن

نام انجمن (فارسي):

انجمن علمي تعاون ايران

نام انجمن(لاتین):

Iranian Scientific Association

of Co-operatives

تاریخ دریافت پروانه تأسیس انجمن:

1391

شماره ثبت:

                     29350                             

پایگاه اینترنتی:

  www.isac-aeti.ir

پست الکترونیک:

isac.aeti@gmail.com

شماره كارت بانك توسعه تعاون:

5029081011721269

شماره حساب انجمن:

3131118139371 بانک توسعه تعاون

 
طراحی و اجرا : شرکت آداک